You are currently browsing the miledom.pl blog archives for Czerwiec, 2011


Nowoczesne mieszkanie wykonane z drewna

W dzisiejszych czasach młode małżeństwa bardzo lubią posiadać domki drewniane, które czasem mogą kosztować sporą sumę pieniędzy. Ważnym elementem wyposażenia takiego domku jest centrala wentylacyjna, bez której domki tego typu nie mogą funkcjonować. Szczególnie wyposaża się domki w teka centralę w zabudowie starszej, chociaż dziś jest coraz powszechniejsza.

Zazwyczaj centrala jest nawiewno-wywiewna, posiada wymiennik obrotowy odzysku ciepła. Spowodowane awarią centrali straty ciepła nie zawsze są ogromnych rozmiarów. Można je szybko skorygować i naprawić. Jeśli chodzi o ogrzewanie domu, jest to bardzo urozmaicony problem czasem bardzo skomplikowany. Bo nie zawsze można zamontować kocioł gazowy, a montaż kotła węglowego czasem mija się z celem. Montaż okien czasem staje się skomplikowany, ponieważ parametry okien są wyjątkowo różnorodne. Poza tym buduje się często domy energooszczędne, gdyż eksploatacja innych wymaga nie tylko sporej gotówki ale i czasem może być utrudniona. Z tego powodu właśnie modernizacja domu jest bardzo wielkim problemem jeśli chodzi o domki z drewna. Jednak młodzi nie zawsze się zrażają takimi problemami, gdyż dzisiaj niektórzy mają już bardzo wysokie pensje i bez problemu potrafią pokryć koszty takiej modernizacji. Wracając do elementu jakim są systemy ogrzewania domu można zaproponować ogrzewanie gazowe domu. Kto nie chce się martwić o ogrzewanie, zazwyczaj wybiera kocioł gazowy. Pod względem komfortu nie dorównują mu urządzenia na węgiel, drewno lub jakieś biopaliwa. Stare domki też mogą stwarzać takie problemy przy doborze instalacji grzewczej, ale nie wszystko co stare musi być złe.

Dawne instalacje miały te same zadania i są do dziś sprawne, a możliwe straty ciepła w domu można wyeliminować poprzez ocieplenie na przykład styropianem. Jednoznacznie można uznać, że dom drewniany nadają się na taką instalację, ale wiadomo, że jest to utrudnienie. Jednak nie trzeba się od razu zniechęcać bo domki takie są ładne i ładnie się prezentują, szczególnie na terenach podgórskich.

Jak rozpocząć budowę?

Każdy człowiek szuka schronienia. Aby normalnie funkcjonować istotna jest najpierw budowa domu. Człowiek zaczyna od tego, że ogląda różnego rodzaju projekty domów. Potem wybiera coś odpowiedniego dla siebie i może zacząć realizować swój plan. Istotne jest to, aby oszacować koszt budowy domu. Należy bowiem wiedzieć, czy starczą na to nasze dochody.

Wielu ludzi, zwłaszcza młodych – decyduje się na różnego rodzaju kredyty hipoteczne, które są potem spłacane. Czasami można pożyczyć pieniądze od rodziny, co jednak bywa niewygodne. Ludzie decydują się często na wynajęcie firmy, która całą robotę wykona bardzo dobrze. Wiadomo jednak, że trzeba za to odpowiednio zapłacić. Należy się najpierw dowiedzieć ile kosztuje budowa domu przez firmę, żeby potem nie było zbędnych problemów. Ci, którzy nie dysponują takimi finansami, decydują się na ową budowę sami. Kosztuje to wiele wysiłku i poświęcenia, ale wiadomo, że można w ten sposób zaoszczędzić. Jednakże nie wszystko jest taki łatwe jak się wydaje. Materiały są bardzo kosztowne i bywają zadania, do których należy wynająć specjalistów. Po pierwsze architekt musi zatwierdzić projekt domu i kontrolować, czy jest on dobrze realizowany. Po drugie, często kiedy w rachubę wchodzi rozpoczęcie pracy murarskiej, potrzebny jest ktoś, kto się na tym zna, aby rozpocząć budowanie murów. Należy jednak mieć na uwadze, że nie wszystko zostanie stworzone w pięć minut. Cała budowa domu krok po kroku powoli i stopniowo się rozwija, co trwa zazwyczaj kilka lat. Dodatkowo nowoczesne domy posiadają liczne zagięcia, wieżyczki, spady – a murowanie takich drobnostek zabiera bardzo dużo czasu. Coraz częściej decydujemy się wybudować ogród zimowy. Dla ludzi, którzy chcą w krótkim czasie wybudować sobie mieszkanie, bardzo dobre są domy z bali drewnianych bądź też domy szkieletowe. Nie są one tak mocne jak domy murowane i zapewne nie posłużą kolejnym pokoleniom, ale przynajmniej ich wykonanie jest łatwiejsze i co za tym idzie, szybsze. Farby lateksowe zapewniają naszemu domowi pewniejsze zabezpieczenie przed wilgocią na ścianach.

Oprócz tego koszt budowy domu tego typu jest o wiele niższy. Należy więc zastanowić się porządnie nad tym, czego oczekuje się od swojego mieszkania, przeliczyć majątek, a dopiero potem rozpocząć pracę nad jego wykonaniem.